Jak na zdravý spánek

Už naše maminky dobře věděly, že před spaním se musí pořádně vyvětrat. Jen tak získáme kvalitní a zdravý spánek. Nepotřebovaly k tomu žádné měřáky. Větralo se “klasicky” nárazově, okna dokořán, nejlépe “průvanem”. A že se větralo teplo ven? To nikomu nevadilo. Energie byla levnější, interiéry byly přetápěné a to často zejména právě na noc. Jak je to s větráním dnes?

Proč dnes pro zdravý spánek klasické větrání nestačí

Se snižující se energetickou náročností budov, kvalitnějším zateplováním a lepšími okny už větrat jako dříve pro zdravé prostředí zkrátka nestačí. Přirozené průběžné provětrávání netěsnostmi oken a dveří je v dnešních domech řádově nižší. Dobře vyvětrat dnes tedy znamená vstát a jít vyvětrat i v noci. Ale upřímně, pokud nemáme závažné zdravotní problémy nebo nás nebudí ratolest či domácí mazlíček, kdo v noci vstává, aby vyvětral? A chtít se dobře vyspat a přitom kvůli tomu muset vstávat? Navíc větral by vůbec někdo, třeba dětem v noci v pokojíčku, když je venku pod nulou? Zároveň chceme být ohleduplní k přírodě i svému bankovnímu účtu a nechceme plýtvat energií. A co větrání při inverzi? To bez automatického větrání nejde.

Kdo by vstával v průběhu noci, aby vyvětral?

Jak vyvětrat při inverzi

S rostoucí mírou stresu způsobovaného například hlukem zvenčí zejména ve městech, s rostoucí koncentrací alergenů v ovzduší, které okny ani není jak vyvětrat, více smogu a častějšími inverzemi dostatečně nevětráme. To přispívá k horší kvalitě spánku, větší únavě, kterou pak potlačujeme nadměrnou konzumací kávy a tím se ocitáme v uzavřeném kruhu a další noc spíme opět nekvalitně.

Optimální klima v ložnici

Co ke kvalitnímu spánku rozhodně přispívá, je teplota v místnosti, optimální vlhkost a co je nejzásadnější, míra koncentrace vydechovaného oxidu uhličitého. Lidský organismus nedokáže nadměrnou koncentraci CO2 vyhodnotit tak, jako například kouř. Takže v průběhu noci CO2 v místnosti bez dostatečného či řízeného větrání postupně nenápadně roste (viz příklad v grafu níže) a ráno se probudíme unavení a možná nás ani nenapadne, že je to nadměrnou koncentrací oxidu uhličitého.

Na optimální klima v ložnici nestačí ani permanentně otevřená mikroventilace a s dostatečným snížením oxidu uhličitého nepomůže ani množství pokojových rostlin. A nechat si “táhnout na krk při ventilačce” taky asi nechceme.

Jak zajistit zdravý spánek

Řešením je dobře navržený a zaregulovaný systém řízeného větrání, který zařídí automatické, průběžné, neslyšné a nepociťovatelné provětrávání bez jakéhokoliv tepelného diskomfortu v zimě i v létě, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, ve všech místnostech. Díky tepelnému výměníku a rekuperaci navíc dokáže ušetřit za teplo jinak “vyvětrané okny”. Díky kvalitnímu větrání se i vlhkost udržuje na optimálních hodnotách.

Automatické větrání v zimě i v létě, 24 hodin denně, navíc bez tepelných ztrát.

S ideální teplotou Vám pak pomůže 100% regulovatelná elektrická podlahovka. Přizpůsobí se i Vašim měnícím se potřebám i aktuální životní fázi. A pokud chcete ještě vyšší “level”, obě technologie můžete ovládat pomocí jednoho zařízení – například z telefonu, tabletu či z počítače s naší webovou aplikací iWWT.

Chcete se dobře vyspat? Ať už rekonstruujete, stavíte, nebo se na to chystáte? Pošlete nám nezávaznou poptávku.

Přejeme vám sladké sny a radostné vstávání!

Každý měsíc posíláme zajímavé informace, jak správně vytápět, větrat nebo získávat energii. Přihlášením souhlasíte s podmínkami.

Zadat nezávaznou poptávku

Přidat další přílohu

Přihlášení k odběru novinek

Děkujeme za Vaši poptávku.

Vaše poptávka byla úspěšně zaznamenána a putuje ke zpracování.
Kopie zadání Vám přijde obratem do e-mailové stránky.

Děkujeme za registraci.

Formulář byl úspěšně odeslán na info@v-system.cz

Děkujeme za registraci.

Formulář byl úspěšně odeslán.

Děkujeme za registraci.

Pokud byla úspěšná, informace o registraci přijde obratem do Vaší e-mailové schránky. Prosíme zkontrolujte si.