Jak stavět po roce 2022: vápenopískové zdivo

Plánujete stavět dům a zatím nevíte, z jakého materiálu zvolit obvodové stěny? Jednou z možných voleb je vápenopískové zdivo. My jsme jej použili v dalším modelovém objektu, kterým je jednopodlažní dům ve tvaru „L“ se zastřešením zčásti sedlovou střechou a zčásti plochou „zelenou“ střechou.

Jaké výhody přináší využití kombinace uvedených materiálů v moderní novostavbě?

Vápenopískové zdivo se vyznačuje vysokou pevností a velkou objemovou hmotností. Tyto vlastnosti umožňují použití subtilnějších nosných konstrukcí při zachování statické stability, zajišťují letní i zimní tepelnou stabilitu a výborné akustické vlastnosti. Nevýhodou vápenopískových cihel jsou horší tepelně technické vlastnosti. Je proto vždy potřeba obvodové stěny opatřit i vrstvou tepelné izolace. Použitím kontaktního zateplovacího systému, kdy je na zdivo domu napevno nalepen a přikotven izolační materiál, bude jak pro Vás, tak pro odborníky na stavbě snazší kontrolovat řešení tepelných mostů oproti variantě zdění pouze jednovrstvého zdiva.

Statické parametry vápenopískových cihel umožňují i konstrukce zelené střechy. Zelená střecha není pouze moderním architektonickým prvkem, ale zároveň zajišťuje prodloužení životnosti dalších částí střešního pláště, snižuje nároky na chlazení a vytápění budov a navíc je i bezúdržbovou a velmi ekologickou variantou:

  • zadržuje srážkovou vodu zejména v období přívalových dešťů
  • přispívá ke snižování emisí CO2
  • snižuje teplotu v přehřátých městech
  • čistí ovzduší – zachycuje prach
  • zvyšuje biodiverzitu
půdorys
PENB

Plánujete stavbu rodinného domu? Podívejte se na článek s Tipy na úsporné bydlení a také na náš Blog, kde najdete další díly tohoto seriálu – dřevostavbu a porobeton.

Technické systémy v harmonii s materiálem vápenopískové zdivo

Řízené větrání s rekuperací tepla

Ve V-systém elektro s.r.o. s návrhem systémů začínáme plícemi domova – jednotkou řízeného větrání s rekuperací FLUO. Ta je optimálním řešením pro každého, kdo se chce doma cítit lépe, a to především díky kvalitnímu vzduchu v místnosti. Mimo to používáním rekuperační jednotky dochází k významným úsporám energie na vytápění. Tento fakt má podstatný vliv na splnění požadavků na energetickou náročnost po roce 2022. V technické místnosti pro umístění jednotky na stěně je potřeba šířka cca 0,6 – 1,0 m. Spodní hrana jednotky se obvykle umisťuje do výšky 1,5 m od stropu, pod jednotkou tak zůstává místo například pro pračku. Pod stropem technické místnosti je potřeba prostor v podhledu (cca 0,3 m).

Podlahové vytápění

Pro úsporné vytápění novostaveb zpravidla navrhujeme elektrické podlahové vytápění prostřednictvím elektrických odporových kabelů v kombinaci s krbem. Tento systém je komfortní, bezúdržbový, s dlouhou životností a v technické místnosti šetří místo.
Obecně platí, že minimální plocha technické místnosti je 6 m2 (což je pro nás zcela dostačující), záleží, co vše chcete do místnosti umísit; orientace ideálně na severní nebo východní straně.

V domě je samozřejmě možné instalovat i klimatizační jednotku, ve variantě vápenopískového zdiva v kombinaci se zelenou střechou však pravděpodobně v létě budete potřebovat minimálně.

Domácí fotovoltaická elektrárna

Pro zajištění obnovitelné energie navrhujeme 8 ks fotovoltaických panelů. Vyrobená energie bude primárně využita v objektu na provoz běžných technologií. Přebytečná energie bude přeměněna na teplo a akumulována v zásobníku na teplou vodu. Energie může být samozřejmě využita i na nabíjení elektromobilu. V technické místnosti je potřeba pro technologii FVE vymezit místo pro střídač (cca 0,4 m na stěně), popřípadě na baterie (0,45 x 0,30 m). Pokud přebytky z FVE jdou do zásobníku, počítejte v technické místnosti s umístěním 200 l zásobníku. Rovněž je potřeba počítat s místem v rozvaděči.

Věděli jste, že nejvyšší účinnost fotovoltaických panelů je při 25 °C?

V létě je na rozpálené střeše teplota několikanásobně vyšší, zelená střecha však přebytečnou energii pohltí a okolní prostředí tak dosahuje ideální teploty pro maximalizaci výroby elektrické energie.

Na novostavbu rodinného domu je možné získat dotaci v programu NZÚ. Při kombinaci vhodných opatření je možné získat dotační bonus navíc. V tomto konkrétním případě našeho navrhovaného domu by bylo možné žádat nejen o dotaci na novostavbu, ale i o dotaci na zelenou střechu, popřípadě o dotaci na dobíjecí stanici pro elektromobil.

Chybí Vám v tomto článku nějaké informace? Měli byste zájem o webinář na toto téma? Dejte nám vědět. Dotazy Vám rádi zodpovíme, případně doplníme do článku.

“Na rok 2022 jsme rozhodně připraveni. Pomůžeme s PENB i dotacemi každého rodinného domu.”

— Ing. Veronika Skorunková, energetický specialista

Každý měsíc posíláme zajímavé informace, jak správně vytápět, větrat nebo získávat energii. Přihlášením souhlasíte s podmínkami.

Zadat nezávaznou poptávku

Přidat další přílohu

* Celková maximální velikost příloh je 10MB.

Přihlášení k odběru novinek

Přihlášení k odběru novinek

Děkujeme za Vaši poptávku.

Vaše poptávka byla úspěšně zaznamenána a putuje ke zpracování.
Kopie zadání Vám přijde obratem do e-mailové stránky.

Děkujeme za registraci.

Formulář byl úspěšně odeslán na info@v-system.cz

Děkujeme za registraci.

Formulář byl úspěšně odeslán.

Děkujeme za registraci.

Pokud byla úspěšná, informace o registraci přijde obratem do Vaší e-mailové schránky. Prosíme zkontrolujte si.