Těšíme se na Vás na FOR ARCHU od úterý 21.9. Klikněte pro vstupenku zdarma.

 

Fotovoltaika na ploché střeše Benešov

Volná plocha ničím nezastíněné střechy na naší firemní budově se přímo nabízela k umístění fotovoltaických panelů. Ale důvodů pro instalaci vlastní fotovoltaické elektrárny (FVE) bylo mnohem více. Přečtěte si, jaké byly a jak to celé probíhalo.

Důvody pro instalaci fotovoltaiky v Benešově

 • využití ploché slunné střechy
 • společenská odpovědnost – využití obnovitelného zdroje energie pro provoz firmy
 • vzorová fotovoltaika na ploché střeše
 • FVE náklonem optimalizovaná na denní spotřebu firmy
 • vzorová instalace s možností stálého sledování okamžité výroby online pomocí webové aplikace
 • snížení provozních nákladů za elektřinu pro ohřev teplé vody, následně na ostatní spotřebu

Popis instalovaného systému

 • POČET INSTALOVANÝCH PANELŮ: 16
 • CELKOVÝ INSTALOVANÝ VÝKON: 5,12 kWp
 • ORIENTACE INSTALACE: jihovýchod
 • AZIMUT: 125° JV
 • NÁKLONY: 1. řada sklon 22°, 2. řada sklon 35°
 • TYP INSTALACE: komerční střecha

Popis návrhu řešení

Řešení je navrženo tak, že výroba elektrárny směřuje primárně do 200 l bojleru na ohřev TUV (v tomto případě musí být v rozvaděči instalován Wattrouter). V momentě, kdy je voda v bojleru ohřáta na požadovanou teplotu, se topné těleso odpojí a výroba dále směřuje do běžné spotřeby. Vyráběná energie je dále k dispozici pro ostatní spotřebu objektu (provoz počítačů, kávovaru, rychlovarné konvice, napájení zásuvek apod.)

Pro tuto instalaci, která má sloužit k pokrytí části spotřeby firmy primárně v době jejího provozu v čase 7-15:30, byla zvolena jihovýchodní orientace panelů. Přesné výpočty umístění, orientace a sklony panelů zajistí maximální zisky v potřebném čase.

Samotné instalaci předcházel pečlivý plán, jak je u našich techniků samozřejmostí. Dobře promyšlené řešení velmi usnadní a urychlí samotnou montáž.

Komponenty systému

Kromě viditelných prvků na střeše jsou součástí systému další důležité komponenty. Z čeho přesně se tedy systém s fotovoltaikou u nás v Benešově skládá?

 • fotovoltaické panely (monokrystalické, výkon panelu: 320 Wp, rozměr panelu 1665 x 1002 x 35 mm, váha panelu 19 kg)
 • konstrukce na FV panely – hliníkové profily
 • rozvaděč s Wattrouterem
 • 3fázový síťový střídač GoodWe (dodává do každé fáze, o max. výkonu 5 kW)
 • kabelová trasa mezi FV panely a střídačem
 • 200l elektrický bojler
 • přístup do webové aplikace pro online sledování výroby

Samotná montáž

Na dopravení konstrukce a panelů na střechu byla zvolena nejsnazší cesta – v našem případě pomocí jeřábu. Z důvodu výšky budovy, přístupnosti střechy a také váhy betonových prvků pro zajištění celé konstrukce byly komponenty vyzvednuty z přilehlé ulice. Počasí v den instalace přálo a zkušený jeřábník vše potřebné dopravil na místo určení ve spolupráci s montážním týmem asi za půl hodiny bez jakýchkoli obtíží.

Po vyzvednutí potřebného materiálu byly dle plánu rozmístěny betonové prvky, které se nejprve provrtaly a následně do nich byly osazeny držáky panelů. Betonové prvky slouží pro zatížení panelů před případnými nápory větru. Následně byly FV panely umístěny na připravenou konstrukci. Tato příprava zabrala cca 8 hodin práce zkušeného týmu o 3 pracovnících. Na následujícím videu se můžete podívat, jak jim to šlo 🙂

V další fázi bylo vše zapojeno. Každá řada panelů je zapojena do samostatného řetězce (tzv. stringu) z důvodu různých sklonů.

Zapojení je připraveno tak, že FVE dodává vyrobenou energii přednostně na ohřev TUV pomocí 200 l elektrického bojleru. Bojler je umístěn v kotelně budovy, odkud je voda rozvedena do celého objektu. V případě, že je k dispozici “přebytek”, tento bude využit pro ostatní provoz firmy.

Rozvaděč a střídač jsou v našem případě umístěny v interiéru – v zasedací místnosti, která bude později využívána také jako showroom a kde v průběhu dne můžeme sledovat aktuální stav a výrobu elektrárny.

měnič a detail zobrazující aktuální výrobu

Provoz, výroba a sledování

Další možností, kde můžeme sledovat aktuální i celkovou výrobu naší fotovoltaiky a to non-stop, je webové rozhraní (ať již z počítače nebo z telefonu). Najdeme zde informace o aktuální výrobě, celkové denní výrobě, měsíční a roční výrobě.

náhled na zobrazení informací o elektrárně ve webové aplikaci

Naše FVE je v provozu teprve od konce října 2020. Největší výroba v průběhu celého roku je zpravidla v letních měsících. Nicméně letos, přestože byla zima poctivá se vším všudy, bylo slunečních dní také hodně a elektrárna nám již “vydělává”.

V průběhu jednoho z těch slunnějších dní, kdy byla denní výroba 22 kWh, jsme tedy pro představu měli ohřáto cca 375 l vody zdarma o 50°C.

graf denní výroby korespondující s provozní dobou firmy

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

zavřít

Každý měsíc posíláme zajímavé informace, jak správně vytápět, větrat nebo získávat energii. Přihlášením souhlasíte s podmínkami.

Zadat nezávaznou poptávku

Přidat další přílohu

Přihlášení k odběru novinek

Děkujeme za registraci.

Formulář byl úspěšně odeslán na info@v-system.cz

Děkujeme za registraci.

Formulář byl úspěšně odeslán.

Děkujeme za registraci.

Pokud byla úspěšná, informace o registraci přijde obratem do Vaší e-mailové schránky. Prosíme zkontrolujte si.