Dům ve středním Posázaví – topení elektřinou

Volba vytápění do vysněného domu je proces, který se v průběhu plánování může diametrálně změnit. Jak to měli majitelé nyní již stojícího domu v Posázaví?

Stanovení priorit

Hlavní priorita pro nás byl dobře zateplený dům.“ To je hlavní krédo spokojeného Michala, který si pro své bydlení vybral Posázaví.

Při výběru systému stavby volil Michal cihlu Heluz s výplní izolantem. Kvalitě zateplení obálky přizpůsobil okna, použil trojskla/plast, izolace stropu (stříkanou izolací) a podlah. Výsledkem kombinace vhodně zvolených materiálů a parametrů izolací je nízkoenergetický dům s minimální potřebou tepla na vytápění.

Volba systému pro vytápění

Pro vytápění padla volba původně na tepelné čerpadlo vzduch-voda. Běžně dostupná čerpadla předpokládají umístění v odstupu až 15 m od vlastní stavby i sousedních nemovitostí, vyžadují prostor pro umístění odpovídající akumulační nádrže a výsledný systém vytápění neumožňuje efektivně regulovat jednotlivé místnosti v domě.

Michal začal ve vhodný okamžik počítat návratnost. Výsledkem byl jednoznačný závěr: „Kdyby nám bylo 25 let, tak bych přemýšlel i o čerpadlu, protože má možná ještě trochu levnější provoz, ale myslím, že vzhledem k našemu věku a návratnosti se nám tepelné čerpadlo nevyplatí.

Ve výsledku se Michal rozhodl použít topné kabely V-systém s regulací pokojovými termostaty OCD4, které byly tehdy nejprodávanější. Nyní majitelé zvažují jejich náhradu modernější verzí termostatů MWD5 WiFi, které lze ovládat centrálně z telefonu.

Alternativní zdroje

Pro zvýšení úspor za provoz a překlenutí případného výpadku energie patří dle názoru jeho obyvatel do domu krb. Pro eliminaci případných komplikací se rozhodli pro jednoduchý krb bez výměníku, v tomto případě s aktivním i pasivním rozvodem teplého vzduchu do dalších místností.

Do budoucna přichází v úvahu také doplnění fotovoltaické elektrárny. Ta může pomoci s účty za energie hlavně v létě a přechodných obdobích, kdy hlavní podíl energie sníží účty za ohřev užitkové vody. Její doplnění je na realizaci velmi snadné.

Hodnocení po třech letech provozu

Zkušenost s provozem vytápění z posledních třech let a účty za energie jsou dobrým důvodem ke spokojenosti. A hlavní výhody? “Žádné starosti, žádné pravidelné revize, pocit bezpečí.” dodává Alena.

Zajímají vás detaily vyúčtování tohoto rodinného domu nebo rovnou cenová nabídka pro váš dům? Kontaktujte nás. Rádi vše poskytneme.

Každý měsíc posíláme zajímavé informace, jak správně vytápět, větrat nebo získávat energii. Přihlášením souhlasíte s podmínkami.

Zadat nezávaznou poptávku

Přidat další přílohu

Přihlášení k odběru novinek

Přihlášení k odběru novinek

Děkujeme za Vaši poptávku.

Vaše poptávka byla úspěšně zaznamenána a putuje ke zpracování.
Kopie zadání Vám přijde obratem do e-mailové stránky.

Děkujeme za registraci.

Formulář byl úspěšně odeslán na info@v-system.cz

Děkujeme za registraci.

Formulář byl úspěšně odeslán.

Děkujeme za registraci.

Pokud byla úspěšná, informace o registraci přijde obratem do Vaší e-mailové schránky. Prosíme zkontrolujte si.