Rekonstrukce prostoru s podlahovým topením na iglú systému

Čím dál více jsou v oblibě historické objekty, které si jejich novodobí majitelé chtějí rekonstruovat tak, aby přinášely co největší komfort současnosti a zároveň byl zachován původní duch objektu. Takový byl i případ pana Tomáše, který se rozhodl pro rekonstrukci části areálu s komerčními prostory. Rekonstruovaná část bude v budoucnu využívána jako kancelář se sociálním zařízením.

Tento historický objekt měl původní prostory řešené z roku 1880. Bylo zde hned několik záležitostí, které bylo třeba dobře promyslet, aby řešení bylo dlouhodobé a funkční. Tím byla zejména zemní vlhkost a způsob vytápění.

Informace o rekonstruovaném prostoru

 • energetická náročnost: standard
 • obvodová konstrukce: kamenné zdi, tl. 800 mm
 • okna: dřevěná, trojsklo
 • podlahová izolace: podlahový EPS tl. 120 mm
 • odvětrávání vlhkosti z podlahy: iglú systém
 • řízené větrání s rekuperací: neinstalováno
 • vytápěná plocha: 35,7 m2
 • vytápění: elektrické podlahové, pokojové termostaty TREO
 • komín: ne
 • podklad: betonová mazanina s vyrovnávací nivelační vrstvou
 • podlahová krytina: keramická dlažba 600 x 600 mm lepená
 • způsob přípravy teplé vody: elektrický bojler

Volba řešení pro vytápění a vlhkost rekonstrukce

Celá rekonstrukce byla řešena včetně sanace přirozené vlhkosti ve zdivu. Zdi nebyly dodatečně izolovány (podřezáním, injektáží). Bylo zvoleno řešení s provětrávanou dutinou v podlaze a dále sanační systém omítek. Také proto investor vybral systém podlahového vytápění topnými kabely (v betonové podlaze) a jako podlahovou krytinu keramickou dlažbu. Systém funguje velmi dobře, vlhkost se ve zdech ani soklech podlahách nikde neobjevuje. Elektrické podlahové topení přispívá k průběžné stabilizaci vlhkosti ve zdech (kamenné zdi tl. 800 mm) – lidově řečeno i vysouší sokly, kde se vlhkost ve starých stavbách objevuje nejdřív.

Přestože plynová přípojka je součástí areálu, proč se investor rozhodl plyn nevyužít?

“Plynová přípojka by se do prostor musela vést v řádu desítek metrů a to není ekonomické,” říká pan Tomáš.

Investorův hlas ve prospěch elektrického podlahového vytápění byl získán také díky jednoduchosti systému a jeho schopnosti přesné regulace.

“Volbou elektrického podlahového topení odpadá nutnost instalace náročnějšího teplovodního systému topení a řešení kondenzačního plynového kotle/tepelného čerpadla či výstavba apod.”

“To může buď kompenzovat mírně vyšší cenu elektřiny oproti jiným zdrojům anebo zůstane rezerva pro investici do fotovoltaiky.”

O projektu

Majitel, který sám podniká ve stavebnictví, se rozhodl pro řešení vlhkosti využít odvětrávací sanační systém iglú. Iglú tvarovky tak vytvoří ventilační dutinu, díky které je podlaha neustále provětrávaná. Tím je také vyřešeno odvětrávání radonu. (Nevýhodou systému iglú však je náročnost na konstrukční výšku podlahy a tedy ne v každé rekonstrukci jej lze použít.)

Zajímavostí byl i nález historické studny vetknuté z části do kamenného zdiva objektu v exteriéru. Ta mohla tvořit jeden ze zdrojů vlhkosti obvodového zdiva, protože byla zasypána. Studna byla kompletně vyčištěna a nově dozděna nadzemní část.

Vytápění rekonstrukce

Elektrické podlahové topení bylo realizováno pomocí dvoužilových odporových topných kabelů TO-2S uložených na podlahové izolaci a roznášecí fólii iFOL. Pro malý pobytový prostor byly navrženy 2 topné okruhy. Pro zádveří a sociální zařízení umístěné pro úsporu prostoru jen za posuvnými dveřmi bez prahu byl použit třetí okruh.

Investora rozhodně zaujala možnost pohodlného ovládání topení pomocí telefonu – přes WiFi. Proto i k ovládání topení, přestože jen jedné místnosti – pobytového prostoru, zvolil WiFi termostat TREO H WiFi. Pro menší vstupní prostor a sociální zařízení, kde nebudou nároky na časté změny topného režimu, byl zvolen dotykový termostat TREO H Touch 225. Oba termostaty lze nastavit na spínání pomocí podlahového i prostorového čidla.

Dalšími komponentami ze sortimentu V-systém byly dilatace (obvodová i do dveří) a kluzná trubka pro kabelové podlahové čidlo (to je součástí balení s termostatem).

Investor zvolil elektrické podlahové vytápění na základě kladné reference, výhodné ceně a existující přípojce elektřiny. Zvažoval samozřejmě i jiné systémy – zejména vytápění plynem, vzhledem k tomu, že plynová přípojka HUP v areálu existuje, nicméně je na vzdáleném místě a dle jeho vyjádření by to bylo neekonomické a náklady na připojení by byly vysoké.

Investorovi dále lichotila jednoduchost systému, což bylo jedním z argumentů, který přispěl k této volbě. Dalším silným argumentem kromě rychlé montáže a jednoduchosti bylo, že odpadají rizika teplovodních médií a systém umožňuje jednoduchou a pružnou regulaci.

S technickou podporou V-systém konzultoval zejména výkon systému. Vzhledem ke stáří a energetické náročnosti objektu se chtěl ujistit, že bude dostatečný.

Montáž ve výsledku byla opravdu jednoduchá – trvala jeden den jednoho montážníka-elektrikáře. A hodnocení po spuštění?

“Systém funguje bez problémů. Díky podlahovému vytápění v kombinaci s dalšími technologickými řešeními je v tomto historickém kamenném objektu příjemné klima bez chladu od nohou.”

“Produkt splňuje očekávání na výbornou.”

A jestli by investor doporučil elektrické podlahové topení V-systém elektro i přátelům? Odpověď je: “Ano.”

“Vyšší náklady na topení kompenzuje příznivá pořizovací cena, minimální údržba a úspora místa (není kotel, radiátory apod.).”

Absence kotle a úspora místa ve prospěch jiných předmětů a “volnosti” v prostoru v tomto jinak malém prostoru je výborný benefit.

Podívejte se, jak taková instalace elektrického podlahového vytápění pomocí topných kabelů vypadá na časosběrném videu.

Další foto z průběhu realizace

Každý měsíc posíláme zajímavé informace, jak správně vytápět, větrat nebo získávat energii. Přihlášením souhlasíte s podmínkami.

Zadat nezávaznou poptávku

Přidat další přílohu

* Celková maximální velikost příloh je 10MB.

Přihlášení k odběru novinek

Přihlášení k odběru novinek

Děkujeme za Vaši poptávku.

Vaše poptávka byla úspěšně zaznamenána a putuje ke zpracování.
Kopie zadání Vám přijde obratem do e-mailové stránky.

Děkujeme za registraci.

Formulář byl úspěšně odeslán na info@v-system.cz

Děkujeme za registraci.

Formulář byl úspěšně odeslán.

Děkujeme za registraci.

Pokud byla úspěšná, informace o registraci přijde obratem do Vaší e-mailové schránky. Prosíme zkontrolujte si.