Promyšlený dům, který šetří náklady na energie

Každý mladý člověk, který je ve věku, kdy je na čase začít plánovat rodinu, ví, že všechno má svůj čas. Najít vhodného partnera, postavit dům, zasadit strom, … Nic z tohoto “to-do” listu nemusíme ponechat náhodě. Třeba stavbu rodinného domu. I když vše nebudeme mít asi hned a cesta nebude možná vždycky přímá, o to pečlivěji vše můžeme promyslet a naplánovat. A čím více životních zkušeností získáváme, čím více stavebníků poznáme a čím více domů navštívíme nebo dokonce “zažijeme”, tím jasnější představu získáme.

Postav dům, zasaď strom, …

Tak tomu bylo i v případě mladého páru Moniky a Jiřího. Jiří se po studiích pustil do kariéry a chtěl nejprve získat co nejvíce nejen profesních zkušeností. Díky tomu měl možnost bydlet na různých místech, ale také poznat mnoho lidí, kteří mu předávali své osobní zkušenosti se stavbou a bydlením. Tak si postupně utvářel jasnou představu o tom, kde a jak by v budoucnu chtěl bydlet se svou rodinou.

Pro paní Moniku, která pracuje ve zdravotnictví, bylo (nejen díky zkušenostem s covidem) nejdůležitější zdravé prostředí a klidné místo pro život obklopené přírodou.

Pro výchovu dětí je ideálním zázemím rodinný dům se zahradou, kde děti budete moci vypustit bezpečně na čerstvý vzduchu a kde se budou moci vyřádit. A v dnešním hektickém světě je praktické a pohodlné bydlení, díky kterému bude domov skutečným domovem a oázou, rozhodně žádoucí.

Pojďte s námi na návštěvu do krásného a útulného domu, který je takovým splněným snem.

Popis objektu

 • typ domu: zděný bungalow se sedlovou střechou do “L” (Heluz)
 • orientace: jižní
 • energetická náročnost: nízkoenergetický
 • rok výstavby: 2020
 • podlahová plocha: 140 m2
 • dispozice: 5 + kk
 • tepelná ztráta objektu: 5,8 kW
 • celková roční spotřeba elektřiny: 8,5 MWh
 • lokalita: okres Vsetín
 • větrání: řízené s rekuperací tepla
 • vytápění: elektrické podlahové – realizované topnými kabely s WiFi termostaty, doplněné krbovými kamny
 • podlahová krytina: vinyl
 • ohřev vody: elektrický bojler 200 l
 • vlastní energie: fotovoltaická elektrárna (27 panelů + bateriové úložiště)

Jaký je dům, který šetří náklady na energie

 • má minimální tepelnou ztrátu
 • non-stop automaticky větrá bez tepelných ztrát přesně dle potřeby
 • v zimě topí bez zbytečného přetápění
 • v létě udržuje komfortní teplotu
 • ve slunných dnech vyrábí vlastní energii
 • má nízké provozní náklady

Průběh realizace

Pro realizaci nízkoenergetického i pasivního domu je klíčová příprava a následné dodržování všech předepsaných požadavků.

Důležitým faktorem při realizaci úsporného domu je správná orientace domu vzhledem ke světovým stranám a uvažování tepelných zisků a ztrát. Jak je vidět na tomto projektu, dům je orientován jižně. Na jižní straně jsou umístěny jak největší prosklené plochy, tak fotovoltaická elektrárna.

Na severní straně jsou naopak prosklené plochy minimalizovány a tím jsou i minimalizovány tepelné ztráty.

Podlahové vytápění – volba topného systému a realizace

Dobře zateplený dům s minimálními tepelnými ztrátami si může “dovolit” jakýkoliv zdroj tepla. Toto je samozřejmě vhodné předem ověřit výpočty v průkazu energetické náročnosti budovy. Zároveň je dobré porovnat pořizovací náklady a další nefinanční faktory.

Do dnešních výborně zatepelných nízkoenergetických a pasivních domů není žádný problém dostat potřebný výkon. Častěji řešíme, jak výkon topného systému minimalizovat, aby nedocházelo k přetápění a zároveň dlažba nestudila. Přesně k tomu jsou ideální topné kabely.

Přesto dnes elektrické podlahové topení není jednoznačnou volbou stavebníků. Zeptali jsme se pana Jiřího, proč a jak vybíral a jak se rozhodoval on:

“S firmou V-systém jsme se potkali na veletrhu, kde jste nás oslovili s nabídkou. Jednání bylo od začátku skvělé a rychlé, za celou dobu stavby jsme se nesetkali s lepším přístupem takže jsme se rozhodli pro V-systém a naše dojmy se potvrdili následně také při montáži.

Samozřejmě rodina se obávala vysokých účtů za energie, ale nikdo z nich nemá zkušenosti s novostavbami a nedali nám jediný argument proč učinit jinak, takže jsme šli proti proudu.”

Jak probíhala realizace

“Chlapi to zvládli za jeden den, takže naprosto skvělé. Vše jsme měli připravené, takže se ihned zalévalo a na Vánoce jsme mohli topit a vysoušet podlahy. Navíc jsme mohli pokračovat ihned v dalších pracech v teple, takže se to ukázalo také jako velká výhoda.”

Jak mít náklady na energie pod kontrolou – regulace topení a informace o spotřebách

Dokonalý topný systém pro dnešní rodinné domy je takový, který lze velmi přesně regulovat. A to jak na úrovni podlahy, tak na úrovni prostoru. Programovatelné pokojové WiFi termostaty TREO, vybavené právě oběma čidly – kabelovým podlahovým, i prostorovým jsou ideálním řešením. Navíc díky nim máte výdaje pod kontrolou. Informace o spotřebě můžete kontrolovat jak na displeji termostatů, tak v aplikaci ve svém mobilním telefonu.

Další velkou výhodou termostatů TREO je, že při využívání jiného zdroje tepla, například při zatopení v krbových kamnech, čidla v termostatech zareagují a topné kabely přestanou topit, přičemž může být využito nastavení limitu pro teplotu podlahy, aby nebyla příliš studená. To vede k další maximalizaci úspor.

Komentář majitelů k podlahovému topení a regulaci

“Teplo od nohou zejména v koupelně je skvělé. A když přijde návštěva, nepotřebuje papuče 🙂 .

Máme dálkové ovládání přes wifi i v místnostech, takže pokoj pro hosty nebo pracovnu ovládáme opravdu dle potřeby, to v bytě s vodní podlahovkou nebylo tak rychlé a často jsme to nechávali sepnuté a místnosti byly potom zbytečně přehřáté.”

Tento rodinný dům měl dle úplně svého prvního vyúčtování – po 1. roce ještě ne zcela standardního užívání a bez provozu fotovoltaiky, náklady na vytápění a elektrickou spotřebu jen 2.285 Kč za měsíc.

Plánovaná spotřeba s plným provozem fotovoltaiky je očekávána do 4-5 mWh. Což by při ceně 5 Kč/kWh bylo opět do 25 tis. Kč za rok a tedy úspora bude po zdražení energie značná.

Instalace rekuperace a blower door test

Řízené větrání s rekuperací tepla se stává již téměř součástí každého nově stavěného domu. A to již ne kvůli tomu, aby Průkaz energetické náročnosti “vyšel”, ale pro zajištění zdravého prostředí v domácnosti. A samozřejmě v neposlední řadě proto, aby náklady na energie – v tomto případě za vytápění – byly co nejnižší.

Jak rekuperaci hodnotí pan a paní domácí

“Rekuperaci jsme od začátku chtěli kvůli zdraví. Hlavně nás přesvědčilo množství oxidu uhličitého, které jsme si naměřili v ložnici. Ostatní už šlo pochopitelně ruku v ruce, takže jsme se v našem rozhodnutí jen utvrdili.

Navíc moje polovička má strach z plísní a vlhkosti a rekuperace je skvělá prevence.

Co se týče volby dodavatele a produktu, byl jsem překvapen vlastnostmi jednotky a možnost vše vidět u Vás v Benešově nás jen utvrdilo, že si kupujeme dobrou věc.

Kvůli větrání už teď nemusíme vstávat z postele a hlavně máme doma čistý vzduch bez prachu ze sousedního pole. Čerstvý vzduch v noci je opravdu návykový, nemáme ráno ani ten nepříjemný pocit v ústech.

Od prvotního nastavení technikem se již o nic nestaráme.”

Instalace fotovoltaických panelů

Náklady na energie výrazně pomáhá snížit instalace fotovoltaických panelů. V tomto domě elektřina vyrobená ze slunce primárně ohřívá teplou vodu, dále pokrývá ostatní spotřebu a podle toho, “jak moc zrovna svítí” přetoky putují do ohřevu vody v bazénu a do osvětlení, které venku vykouzlí pohádkovou atmosféru a v interiéru dodá na útulnosti domova a zajistí bezpečnost.

Na začátku a konci topné sezóny, tj. v tomto domě cca do listopadu a od dubna majitelé energii z FVE využívají pro vytápění podlahou. U této velikosti fotovoltaické elektrárny tedy v těchto částech roku nejsou téměř žádné přebytky, ale ani žádný velký odběr ze sítě. Díky tomu jsou náklady jinak běžně vznikající v topné sezóně výrazně eliminovány.

Dokonalý výsledek promyšleného projektu šetřícího náklady na energie

Dokonale promyšlený dům a postavený přesně dle projektu dnes slouží přesně tak, jak má.

Jak Jiří s Monikou hodnotí svoji volbu z hlediska nákladů?

“Nakonec jsme oproti projektu lehce upravili izolace, takže náklady na energie jsou ještě nižší. Naši volbu bychom určitě neměnili. A to ani za současných cen. Spotřeba je tak nízká, že dokážeme držet náklady i po zrušení fixace v rozumné míře a díky fotovoltaice nás to už ani netrápí. Pomáhá opravdu dost.

Podlahové topení od V-systému bychom určitě doporučili i svým rodinám a přátelům. Od začátku měli opravdu skvělý přístup a technici nám poradili i při přípravě elektroinstalace a podlahy. Díky tomu se nám vyhýbají problémy, které často slýcháme z internetu.”

Chtěli byste také takový dům? Nadčasový, vybavený moderními technologiemi, které zároveň šetří potřebu nakupovaných energií i vlastní spotřebu domu? Neváhejte se na nás obrátit. Nabízíme kompletní služby od energetického poradenství a optimalizace Vašeho projektu po zprovoznění domácí fotovoltaické elektrárny zajišťující vlastní zdroj energie.

Každý měsíc posíláme zajímavé informace, jak správně vytápět, větrat nebo získávat energii. Přihlášením souhlasíte s podmínkami.

Zadat nezávaznou poptávku

Přidat další přílohu

Přihlášení k odběru novinek

Přihlášení k odběru novinek

Děkujeme za Vaši poptávku.

Vaše poptávka byla úspěšně zaznamenána a putuje ke zpracování.
Kopie zadání Vám přijde obratem do e-mailové stránky.

Děkujeme za registraci.

Formulář byl úspěšně odeslán na info@v-system.cz

Děkujeme za registraci.

Formulář byl úspěšně odeslán.

Děkujeme za registraci.

Pokud byla úspěšná, informace o registraci přijde obratem do Vaší e-mailové schránky. Prosíme zkontrolujte si.