Už pár tisíc let nebydlíme v jeskyni

Probíhající klimatická změna s sebou přináší nekonečný přehled opatření, která mají přibrzdit oteplování planety. Cíle pařížské konference byly málo ambiciózní a nové cíle z Glasgow budou mít jistě nejen spoustu příznivců, ale také mnoho hlasitých odpůrců, kteří budou naši společnou budoucnost popisovat jako návrat do jeskyní.

Jak to vidíme my?

O dnešních domech ve V-systém přemýšlíme pohledem maximálního komfortu pro jeho budoucí obyvatele. Málo co si chce stavebník upřít. Víme, že pokud stavebník hledá nějaké kompromisy, pak to obvykle nebývá kompromis mezi komfortem a nepohodlím, ale mnohem častěji mezi platnými nařízeními a cenou, kterou musí vynaložit na jejich splnění. V domě, který stavíme za celoživotní úspory a ještě něco navíc, chceme být všichni jako v bavlnce.

Proč už nebydlíme v jeskyních

Problém je, že to takto nejde do nekonečna. Pokud se ohlédneme zpět, pak z jeskyní člověk neunikl jen proto, že by mu tam byla zima, ale proto, že jich bylo málo a dost tam táhlo. Netopýři, voda, známe to všichni z Koněprus. Zima – jak v jeskyni. Sice stálá teplota, zato celý rok. A kdo si někdy v jeskyni zatopil, ví, co znamená být uzený.

Robinsonáda spíš jen na dovolené

Dřevěná obydlí či jiné chýše bez elektřiny (a tím pádem asi i bez tekoucí vody, sprchy a splachovacího WC) společně s jeskyněmi si dokážeme představit jako možné obydlí, ale na pár dní, někde na výletě. Ale celý rok? To sotva.

Bydlení v domech po předcích

Ani vlhké domy, stavěné koncem 19. století, dnes nejen na venkově, ale často i ve městech, vidíme jako problém. Odvlhčit nejdou, vytopit jen draze, o větrání ani nemluvě, protože zásah do silných kamenných zdí, které jsou i dnes zachovávány, není snadný.

Trend dnešního bydlení

Proto je trendem dneška teplý, suchý, skvěle vyvětraný a snadno vytopitelný, bezvadně promyšlený dům, komfortní dům, který však proto, aby nám nezbylo než hledat jeskyni – musí být úsporný.

Úsporné stavitelství je jediná odpověď na současné představy o komfortu.

Právě proto, že chceme být v teple – které nás nestojí majlant a neohrožuje na životě naše děti – úsporně topit musíme. Právě proto, že chceme hebký koberec – který už je z vlny jen výjimečně – musíme větrat. A proto, že nemůžeme do nekonečna spalovat jen hnědé uhlí – potřebujeme fotovoltaické panely na střechu. To proto, aby aspoň část energie, kterou ten náš dům spotřeboval na náš komfort, byla kompenzována z obnovitelného zdroje.

Ve V-systém přemýšlíme tak, aby technologie – pokud už v jejich obklopení potřebujeme být – vydržely co nejdéle. Aby byly kvalitní, protože jejich obnova stojí peníze a tolik draze získanou energii. Díváme se na dům s technologiemi, které zvládnou fungovat po celou dobu životnosti domu. A jak je ta životnost dlouhá? Zeptejme se sami sebe – spokojíme se s tím chladným a vlhkým domem po babičce? Málo kdo.

Jako připomenutí této úvahy jsme připravili nový vizuál pro tašky a trička, které můžete vidět (a možná si i odnést od našeho stánku jako dárek 😉 na veletrhu For Arch – připomenutí, že naše požadavky na komfort se stupňují. A všichni stavebníci tomu jdou naproti tím, že vnímají svůj budoucí dům jako úsporný. A to je dobře.

Takže – nebydlete jako v jeskyni a poptejte naše řešení a získejte dárek 😉 Při poptávce všech našich technologií a PENB pro Váš rodinný dům. A do poznámky připište, že máte zájem o tričko či tašku.

Každý měsíc posíláme zajímavé informace, jak správně vytápět, větrat nebo získávat energii. Přihlášením souhlasíte s podmínkami.

Zadat nezávaznou poptávku

Přidat další přílohu

* Celková maximální velikost příloh je 10MB.

Přihlášení k odběru novinek

Přihlášení k odběru novinek

Děkujeme za Vaši poptávku.

Vaše poptávka byla úspěšně zaznamenána a putuje ke zpracování.
Kopie zadání Vám přijde obratem do e-mailové stránky.

Děkujeme za registraci.

Formulář byl úspěšně odeslán na info@v-system.cz

Děkujeme za registraci.

Formulář byl úspěšně odeslán.

Děkujeme za registraci.

Pokud byla úspěšná, informace o registraci přijde obratem do Vaší e-mailové schránky. Prosíme zkontrolujte si.