Pokládka topného kabelu pro podlahové topení

Zárukou dlouhé životnosti podlahového vytápění realizovaného pomocí topných kabelů zalitých v podlahové konstrukci je kvalitní provedení instalace. Nejzásadnější je samotná pokládka topného kabelu. Proces instalace topného kabelu jsme pro Vás proto sepsali v pár bodech.

Skladba podlahové konstrukce s topným kabelem v lité vrstvě

Nejčastější způsob realizace hlavního vytápění je uložení odporových topných kabelů TO-2L / TO-2S na podlahové tepelné izolaci v roznášecí vrstvě, kterou je anhydritový či cementový potěr, případně suchá betonová mazanina.

Několik doporučení pro instalaci

 • Elektrické podlahové topení realizované odporovými topnými kabely je vhodné především pro nízkoenergetické a pasivní domy a objekty s kvalitně provedenou tepelnou obálkou domu (včetně kompletních rekonstrukcí).
 • Při plánování stavby či rekonstrukce je důležité zajistit dostatečnou dimenzi přípojky elektrické energie (bude vycházet z návrhu technického řešení, který rádi připravíme přímo pro Váš projekt.)
 • V případě použití plovoucí podlahové krytiny je nutné použít pro to určenou speciální kročejovou izolaci KIPO 16, kterou najdete v našem sortimentu.

Pokládka topného kabelu – proces

Celá realizace podlahového topení od přípravy elektroinstalace po zprovoznění má několik fází. Nejzásadnější fází je samotná pokládka topného kabelu, která zabere podle velikosti objektu 1-2 dny (např. rodinný dům o velikosti 150 m2).

 • Před samotnou pokládkou topného kabelu je třeba zkontrolovat stavební připravenost.
 • Dále přiřaďte topné prvky do jednotlivých místností dle technického řešení (je součástí Montážní dokumentace, kterou zpravidla obdržíte s dodávkou). Přiřazení topných prvků v místnostech zkontrolujte.
 • V objektu vyznačte v každé místnosti plochy, které se nebudou vytápět (například prostor, kde bude později instalována vana, kuchyňská linka, krb apod.).

Následující proces se týká primárně odporových kabelů TO-2L a TO-2S.

 • Stanovte rozteč topných smyček.

ROZTEČ TOPNÝCH SMYČEK = VYTÁPĚNÁ PLOCHA [m2] / DÉLKA TOPNÉHO KABELU [m]

 • Stanovte způsob vedení smyček topného kabelu s ohledem na půdorys vytápěné plochy, umístění podlahového čidla a pozici husího krku pro studený přívod.
 • Instalujte pomocné fixační pásky Grufast.
 • Zaveďte studený přívod topného kabelu do elektroinstalační krabice pro topný prvek.
 • Veďte topný kabel dle stanovených roztečí s fixací do pásků Grufast.
 • Zafixujte pečlivě finálně topný kabel pomocí plastových podlahových příchytek. Kabel fixujte po 20 až 40 cm v závislosti na rozteči smyček tak, aby se topné kabely nemohly vzájemně dotýkat a nemohly být následně při zalévání betonem či anhydritem vyplaveny.

Dokončení procesu před zalitím topného kabelu

 • Vložte kabelové podlahové teplotní čidlo do husího krku. Následně jej zafixujte na střed smyčky topného kabelu (minimální souběh podlahového čidla s topným kabelem je 20 cm).
 • Proměřte postupně jednotlivě všechny topné kabely – izolační stav a odpor topné smyčky a zaznamenejte pečlivě naměřené výsledky do měřicího protokolu (je součástí Montážní dokumentace).
 • Pořiďte kvalitní fotodokumentaci se zaměřením na umístění smyček, podlahových čidel, spojek, koncovek topného kabelu, nevytápěných ploch atd.
 • Měření proveďte po instalaci, před zaléváním (pokud je časový rozestup) a následně po jejich zalití.

Každý měsíc posíláme zajímavé informace, jak správně vytápět, větrat nebo získávat energii. Přihlášením souhlasíte s podmínkami.

Zadat nezávaznou poptávku

Přidat další přílohu

* Celková maximální velikost příloh je 10MB.

Přihlášení k odběru novinek

Přihlášení k odběru novinek

Děkujeme za Vaši poptávku.

Vaše poptávka byla úspěšně zaznamenána a putuje ke zpracování.
Kopie zadání Vám přijde obratem do e-mailové stránky.

Děkujeme za registraci.

Formulář byl úspěšně odeslán na info@v-system.cz

Děkujeme za registraci.

Formulář byl úspěšně odeslán.

Děkujeme za registraci.

Pokud byla úspěšná, informace o registraci přijde obratem do Vaší e-mailové schránky. Prosíme zkontrolujte si.