Těšíme se na Vás na FOR ARCHU od úterý 21.9. Klikněte pro vstupenku zdarma.

 

Když akumulační kamna dosluhují 

Akumulační kamna najdete v mnoha nemovitostech. Dříve se jednalo o  rozšířený způsob vytápění, jejich popularita však klesá. Celá řada starších typů nyní dosluhuje. Jak je nahradit?

Na trhu je dnes již hodně možností, jak efektivně vytápět domy i kanceláře. Mezi nejčastější alternativy akumulačních kamen dnes patří moderní přímotopy. Pojďme se blíže podívat na výhody i nevýhody obou způsobů vytápění. 

Výhody a nevýhody akumulačních kamen

Akumulační kamna mají jednu velkou výhodu. Díky své konstrukci akumulují energii v době dodávky levné energie. Tu pak přeměňují na teplo, které pak sálají několik dalších hodin. To je ale zároveň i jejich nevýhoda. Kamna netopí tehdy, když potřebujete, ale jen v pevně určenou dobu. Kamna se totiž nejdříve nabíjejí, teprve potom hřejí. S rychlým teplem tedy nepočítejte. Další nevýhodou je jejich robustní konstrukce a hmotnost. Kromě obtížné manipulace a instalace je také třeba myslet na další faktory. 

I když se akumulační kamna oproti minulosti trochu zmenšila, stále počítejte s tím, že šířka a výška kamen bude dosahovat jednoho metru a hloubka bude kolem půl metru. Tomu odpovídá také hmotnost – malá kamna váží od 50 kilogramů, ta s větším výkonem přesáhnou hranici 200 a ta s nejvyšším výkonem i 300 kilogramů. Kromě jiného je tak potřeba myslet nejen na potřebný prostor v místnosti pro jejich instalaci, ale i na odpovídají nosnost. 

Výhody a nevýhody moderních přímotopů

Moderní přímotopy jsou nejrychlejšími zdroji příjemného tepla. Jsou snadno dostupné, snadno se instalují a jejich největším přínosem je to, že ihned po zapnutí dávají teplo. Přímotopů je celá řada, ale všechny bez rozdílu mají dva hlavní klady – mají téměř stoprocentní účinnost při převodu energie na teplo a stačí je jen zapojit do zásuvky. Nepotřebujete žádné další rozvody ani nemusíte řešit příkon.

Dalšími přednostmi jsou malá hmotnost a rozměry. Snadno se s nimi manipuluje a nemusíte řešit ani nosnost podlahy. Navíc nezabírají skoro žádné místo a dají se instalovat prakticky kdekoli. Nevýhodou klasických přímotopů je vysoká teplota topné spirály, která způsobuje přepalování prachu ve vzduchu i nulová tepelná setrvačnost přímotopu. Tímto “neduhem” ale netrpí sálavé panely s tepelnou setrvačností, které sálají teplo i po jejich vypnutí. Dobrým příkladem jsou sálavé panely GLOA, které nabízejí výjimečnou tepelnou setrvačnost moderní design, bezpečnostní pojistku a nízkou spotřebu. Vybrané  typy si navíc můžete natřít barvou podle svého vkusu, pokud budete chtít.  

Kromě výše uvedených rozdílů se oba způsoby vytápění liší i jejich pořizovacími a provozními náklady. Moderní přímotopy jsou podstatně levnější než akumulační kamna. Seriózně srovnávat jejich provozní náklady bez znalosti konkrétních parametrů vytápěného objektu nelze. Co však platí beze zbytku je fakt, že čím lépe je izolovaný dům, tím delší je návratnost do dražšího topného systému. V praxi to znamená, že s dobře zateplenou obálkou domu může být vytápění pomocí elektrické energie tím nejvhodnějším způsobem, který je navíc také nejpohodlnější. 

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

zavřít

Každý měsíc posíláme zajímavé informace, jak správně vytápět, větrat nebo získávat energii. Přihlášením souhlasíte s podmínkami.

Zadat nezávaznou poptávku

Přidat další přílohu

Přihlášení k odběru novinek

Děkujeme za registraci.

Formulář byl úspěšně odeslán na info@v-system.cz

Děkujeme za registraci.

Formulář byl úspěšně odeslán.

Děkujeme za registraci.

Pokud byla úspěšná, informace o registraci přijde obratem do Vaší e-mailové schránky. Prosíme zkontrolujte si.