Jak vyřešit vlhkost zdiva v interiéru

Vlhkost zdiva se často objevuje v objektech všeho druhu – rodinných domech i komerčních prostorách. Možná se stačí projít po náměstí a tyto problémy uvidíte i zvenčí. Ale pokud je zeď nedostatečně odizolovaná, nasává vlhkost z ulice i z okolí domu a může způsobit vážné poškození obvodového zdiva i zdravotní problémy – pokud se vlhkost dlouhodobě neřeší a přetrvává. Spóry plísní mohou být i neviditelné.

Naštěstí se i toto dá řešit. A to i když nejste schopni ovlivnit podmínky okolo domu. Na řadu tak přichází řízené větrání s rekuperací tepla.

Takovou situaci jsme měli možnost řešit v jednom administrativním objektu se showroomem stínící techniky (žaluzií, rolet, markýz aj.). V budově byly problémy s neustálou vlhkostí zdí. Podívejte se, jak jsme se s řešením problému v tomto objektu vypořádali, co bylo třeba řešit a jak se to podařilo.

Obsah článku:

Problémy spojené s vlhkostí

  • vlhkost zdí a neustále nepříjemně vlhký vzduch v nebytovém prostoru showroomu
  • nedostatečný přísun čerstvého vzduchu a odvětrání škodlivin z showroomu i kanceláří při využití pouze nárazového větrání okny průvanem

Problémů spojených s vlhkostí je celá řada. Podívejte se, co všechno a jak jsme řešili konkrétně v této administrativní budově.

Výchozí stav

Největším problémem, se kterým se v tomto prostoru roky bojovalo, byla vlhkost zdiva a tím i způsobený nepříjemný nejen čichový vjem ihned po vstupu do prostoru showroomu. A protože víme, že první dojem klienta je často ten nejdůležitější, nelze ani to brát na lehkou váhu.

Viditelný problém vlhkých zdí se sice dařilo nějak “maskovat”, nicméně neustálé “maskování” bylo nákladné, časově náročné, nekonečné, výdaje opakované a zejména z dlouhodobého hlediska neúčinné. Také se tím neustále omezoval provoz showroomu a nebyl vyřešen pocitový vjem.

Zároveň, vzhledem k tomu, že prostor showroomu je nebytový a žádné osoby v něm nepobývají trvale, ale je přístupný jen “na zazvonění”, chodit z patra přes ulici do showroomu neustále otevírat a zavírat okna rovněž nebylo moc praktické. A přesto stále nedostatečné.

V kancelářské části v patře se pak věčně řešilo kdy a jak v průběhu roku větrat, aby byl v místnostech čerstvý a nevydýchaný vzduch a větrání bylo dostatečné a zároveň příjemné pro všechny – i ty, kterým je “neustále” zima a nemají rádi průvan, ale i pro ty horkokrevné.

Pro vyřešení problémů bylo navrženo řízené větrání s rekuperací tepla. Součástí procesu byla také revitalizace zdí, tedy odstranění stávajících vlhkých omítek a použití nových, speciálních sanačních omítek.

Pro tyto prostory byla zvolena nástěnná větrací jednotka FLUO L+ určená k umístění v přízemí v prostoru kuchyňky showroomu. Dále byly navrženy vzduchotechnické rozvody a jejich vedení. Prostup z 1.NP do 2.NP bude vykroužený jádrovým vrtáním. Rozvody vzduchu pro druhé patro budou vedeny od země podél stěny, přičemž u stěny bude vytvořen malý kaslík a rozvody budou následně schovány v kazetovém stropě.

Vzhledem k tomu, že horní a dolní patro jsou vzduchově oddělené, bylo každé patro navrženo v rovnotlaku.

Skrz zeď na fasádu budou 2 prostupy – jeden pro přívod čerstvého vzduchu, druhý pro odvod vzduchu z interiéru. Prostupy jsou navrženy na severní straně objektu a pro zakončení potrubí na fasádě bylo navrženo osazení sdruženou fasádní mřížkou.

Další specifikací, kterou bylo třeba řešit v průběhu instalace, byl malý prostor mezi podhledem a nosnými betonovými žebry v 1.NP. Z důvodu žeber bylo pro tuto instalaci zvoleno netypické kanálové potrubí o výšce pouze 5 cm.

Výběr profesionálních omítek na vlhké zdi

Pro podporu řešení a prevenci vlhkosti zdiva pomocí řízeného větrání s rekuperací tepla byly použity speciální sušicí sanační omítky na bázi přírodního románského vápna v originální receptuře.

Tato omítka je specifická tím, že je na bázi přírodního hydraulického pojiva s vysokým obsahem difuzně otevřených mikropórů.

Používá se na sanaci omítek poškozených kapilární (vzlínající) vlhkostí. Toto se zpravidla objevuje v prostorách přízemních a problém zhoršuje rovněž zimní solení silnic.

Využití speciálního typu sanační a renovační omítky je široké:

  • nosná, jádrová vrstva omítek,
  • vnitřní omítka do sklepů, na sklepní klenby pod úrovní terénu,
  • pro všechny druhy vlhkostí poškozených zdí (i na smíšené zdivo) a
  • zejména na zasolené a vlhké zdi,
  • na restaurování historických budov a staveb v památkové péči,
  • při renovaci horizontálních izolací, kde nelze použít klasickou metodu izolování.

Postup prací

Klíčovým prostorem s největšími problémy byl showroom a permanentní vlhkost zdiva. Základním krokem tedy bylo odstranění původních omítek v celé problémové výši v tomto prostoru.

Následně probíhalo průběžné měření a vysoušení (pro zkrácení času rekonstrukce prostoru), aby prostor byl dostatečně připraven na aplikaci speciálních omítek.

Po nahození omítek, dokončení oprav zdí, výmalbě a závěrečném úklidu přišla na řadu instalace řízeného větrání.

Instalace řízeného větrání s rekuperací tepla

Instalace probíhala dle návrhu, takže nejvíce za vše promluví fotky.

Měření vlhkosti

Pro optimální výsledek bylo využito tohoto prostoru i pro testovací měření. Hlavní měření probíhala před instalací rekuperace v červenci 2021 a po dokončení instalace rekuperace zatím v dubnu 2022. V červenci 2022 plánujeme měření zopakovat a srovnat červencové hodnoty. Nicméně i z měření v červenci 2021 vyplývá, že v prostoru showroomu bylo pocitově až nepříjemné parno (mimo jiné kvůli velkým proskleným plochám a jižní orientaci) a díky instalaci řízeného větrání s rekuperací tepla došlo k výraznému snížení vlhkosti, která dříve jen podporovala trvalou přítomnost vlhkosti ve zdech.

Ale co je pro nás ještě důležitější, je vyjádření spokojenosti uživatelů prostoru.

Výsledky průběžných měření vlhkosti a teploty v nebytovém prostoru showroomu (ve kterém nikdo nepobývá trvale a je dostupný “na zazvonění”):

Na tomto psychrometrickém diagramu podle Molliera jsme vyznačili, jak při měření vlhkosti vycházely hodnoty před instalaci řízeného větrání a po instalaci řízeného větrání.

Poznámka k diagramu:
měření vlhkosti S VĚTRÁNÍM:
– teplota 20 – 22 °C
– relativní vlhkost 20-25%
– absolutní vlhkost 3,5 g/kg s.v.

měření vlhkosti BEZ VĚTRÁNÍ:
– teplota 26 – 29°C
– relativní vlhkost 45-55%
– absolutní vlhkost 11,5 g/kg s.v.

Závěrem – výsledný stav a doporučení

Jak jsme již zmínili, nejdůležitější je pro nás finální výsledek a spokojenost klienta. A byli jsme potěšeni, že i v tomto případě všichni uživatelé prostor byli více než nadmíru spokojeni. Již od začátku zprovoznění řízeného větrání je v showroomu vzduch příjemný, bez nežádoucích vjemů.

Vlhkost zdiva, ale i prostoru bývá problém nejen v komerčních objektech, ale také v rodinných domech. Dnes, kdy je moderní kupovat a rekonstruovat staré objekty “s duší”, je důležité se pečlivě zabývat všemi kroky již od začátku rekonstrukce. Ale i novější stavby často mají problém se špatným větráním a vlhkostí.

A věděli jste, že díky řízenému větrání ušetříte také náklady na vytápění?

Chcete vědět více? Také bojujete s vlhkostí zdí v domě či v bytě? Ne-li již s viditelnou plísní? A nemůžete se jí zbavit? Obraťte se na nás a vyžeňte ji jednou pro vždy! Se vším Vám poradíme.

“Moderní technologie musí přispívat k řešení problémů a šetřit – náklady, čas i energii.”

Ing. Jakub Archalous, produktový manažer rekuperace

Každý měsíc posíláme zajímavé informace, jak správně vytápět, větrat nebo získávat energii. Přihlášením souhlasíte s podmínkami.

Zadat nezávaznou poptávku

Přidat další přílohu

Přihlášení k odběru novinek

Přihlášení k odběru novinek

Děkujeme za Vaši poptávku.

Vaše poptávka byla úspěšně zaznamenána a putuje ke zpracování.
Kopie zadání Vám přijde obratem do e-mailové stránky.

Děkujeme za registraci.

Formulář byl úspěšně odeslán na info@v-system.cz

Děkujeme za registraci.

Formulář byl úspěšně odeslán.

Děkujeme za registraci.

Pokud byla úspěšná, informace o registraci přijde obratem do Vaší e-mailové schránky. Prosíme zkontrolujte si.