Co přináší nová vyhláška o energetické náročnosti budov ENB

Nová vyhláška č. 264/2020 nahrazuje původní vyhlášku č. 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov. Pokud toho o tématu zatím moc nevíte, v tomto článku přinášíme pár praktických informací. Například o tom, co nová vyhláška přinese.

Co nová vyhláška přinese

Co nová vyhláška, potažmo “nový” průkaz ENB, přinese? Vyhláška zaručuje, že projektant nebo energetický specialista navrhne budovu tak, aby splnila podmínky pro novou výstavbu. Takto postavený dům bude nadčasový – energeticky optimalizovaný (úsporný) a bude využívat obnovitelné zdroje. Co si pod tím představit? Ukažme si to na příkladu izolace a vytápění: čím lépe zateplíte dům, tím méně energie na vytápění budete potřebovat, abyste dosáhli požadované teploty. Tedy ať už použijete jakýkoliv zdroj tepla, vždy protopíte méně při zachování komfortu a budete méně závislí na dodávkách energie.

Nová vyhláška zaručí, že každý dům bude nejen energeticky úsporný, ale také bude využívat “zelenou” energii.

Optimalizace energetické náročnosti domu

Optimalizace ale není jen o izolaci domu. Důležitý faktor je i orientace objektu vzhledem ke světovým stranám, návrh přesahu střechy, zastínění oken, instalované technologie a využití obnovitelných zdrojů energie apod.

Výstupem optimalizace je soubor doporučení pro Váš projekt, stavební detaily a výběr technologií větrání, vytápění a dodávky obnovitelné energie. Laicky řečeno – obdržíte návrhy, díky kterým bude Váš dům skutečně úsporný, komfortní a zároveň šetrnější k životnímu prostředí.

Při optimalizaci zkoumáme například to, zda je objekt vhodně natočený vzhledem ke světovým stranám s ohledem na tepelné zisky ze slunce.

Energetický specialista

Energetický specialista pomáhá projektantům či investorům s optimalizací PENB, případně jej rovnou vytváří. Tomu předchází pečlivé posouzení plánovaného objektu a jeho porovnání s tzv. referenčním objektem s ideálními hodnotami. Výsledkem práce energetického specialisty pak je optimalizace energetické náročnosti, případně rovnou aktualizovaný PENB.

Energetický specialista pomáhá projektantům a investorům, aby PENB jejich domu odpovídal vyhlášce i vlastním preferencím.

Pokud máte zájem o optimalizaci PENB vystaveného před vydáním nové vyhlášky (ať už na novostavbu nebo rekonstrukci) a chcete vytápět elektřinou, neváhejte nás kontaktovat. Naši specialisté Vás celou situací a v případě dodávky našich technologií i stavbou provedou a zprostředkují Vám služby energetického poradce.

Každý měsíc posíláme zajímavé informace, jak správně vytápět, větrat nebo získávat energii. Přihlášením souhlasíte s podmínkami.

Zadat nezávaznou poptávku

Přidat další přílohu

* Celková maximální velikost příloh je 10MB.

Přihlášení k odběru novinek

Přihlášení k odběru novinek

Děkujeme za Vaši poptávku.

Vaše poptávka byla úspěšně zaznamenána a putuje ke zpracování.
Kopie zadání Vám přijde obratem do e-mailové stránky.

Děkujeme za registraci.

Formulář byl úspěšně odeslán na info@v-system.cz

Děkujeme za registraci.

Formulář byl úspěšně odeslán.

Děkujeme za registraci.

Pokud byla úspěšná, informace o registraci přijde obratem do Vaší e-mailové schránky. Prosíme zkontrolujte si.